Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender Custom Shop 1962 Telecaster Custom 2006
Estimated price for orientation: 2 750 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender®
Fender Custom Shop 1962 Telecaster Custom 2006 2006 Custom Shop Fender '62 Telecaster Custom. In excellent condition, very clean but has some light pickwear and weatherchecking. The Ash body with 2-tone sunburst finish has been bound with tortoise bindings on both the top and the back which makes for a very attractive looking instrument. Other features include tortoise single ply pickguard, single coil/humbucking pickup, maple neck and fretboard with black dot inlays and Kluson style tuners. Includes original hardshell case with certificate and all the case candy.Model Features:Body Shape Telecaster Body Ash Top x Finish 2-tone sunburst Neck Maple Neck Shape C fat Fretboard Maple Fretboard Radius 9,5" Bridge 3-saddle Staartstuk x Scale Length 648mm (25 1/2") Nutwidth 42mm (1 5/8") Weight 3,5kg Tuners Kluson Single Line Pickups H/S Travels in Original hardshell case Remarks Used guitar with 1 year guarantee
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
Fender Custom Shop 1962 Telecaster Custom 2006 2006 Custom Shop Fender '62 Telecaster Custom. In excellent condition, very clean but has some light pickwear and weatherchecking. The Ash body with 2-tone sunburst finish has been bound with tortoise bindings on both the top and the back which makes for a very attractive looking instrument. Other features include tortoise single ply pickguard, single coil/humbucking pickup, maple neck and fretboard with black dot inlays and Kluson style tuners. Includes original hardshell case with certificate and all the case candy.Model Features:
| Body Shape | Telecaster |
| Body | Ash |
| Top | x |
| Finish | 2-tone sunburst |
| Neck | Maple |
| Neck Shape | C fat |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Radius | 9,5" |
| Bridge | 3-saddle |
| Staartstuk | x |
| Scale Length | 648mm (25 1/2") |
| Nutwidth | 42mm (1 5/8") |
| Weight | 3,5kg |
| Tuners | Kluson Single Line |
| Pickups | H/S |
| Travels in | Original hardshell case |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarantee |