Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender Telecaster 52 American Vintage Reissue 2001
Estimated price for orientation: 1 450 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender®
Fender Telecaster 52 American Vintage Reissue 2001 Fender 2001 American Vintage '52 Telecaster Reissue. American made Telecaster perfection in excellent condition some light playwear. Still travels in it's original hardshell case. A most remarkable instrument featuring an amazing looking 2-piece Ash body, maple neck and fretboard with black dot inlays, single round string tree, 1-ply black pickguard, original bridge with 3 brass saddles, Kluson style tuners and 2 handwound single coil pickups. Includes certificate signed by William C Schultz. If you're a Telecaster purist, this is the guitar for you!Model Features:Body Shape Telecaster Body Ash Top x Finish Butterscotch Neck Maple Neck Shape U Fretboard Maple Fretboard Radius 7.25" Bridge Telecaster 3-saddle Tailpiece x Scale Length 650mm (25 9/16") Nutwidth 43mm (1 11/16") Weight 3,2kg Tuners Kluson Style Pickups Fender Travels in Original Hardshell Case Remarks Used guitar with 1 year guarantee
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
Fender Telecaster 52 American Vintage Reissue 2001 Fender 2001 American Vintage '52 Telecaster Reissue. American made Telecaster perfection in excellent condition some light playwear. Still travels in it's original hardshell case. A most remarkable instrument featuring an amazing looking 2-piece Ash body, maple neck and fretboard with black dot inlays, single round string tree, 1-ply black pickguard, original bridge with 3 brass saddles, Kluson style tuners and 2 handwound single coil pickups. Includes certificate signed by William C Schultz. If you're a Telecaster purist, this is the guitar for you!Model Features:
| Body Shape | Telecaster |
| Body | Ash |
| Top | x |
| Finish | Butterscotch |
| Neck | Maple |
| Neck Shape | U |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Radius | 7.25" |
| Bridge | Telecaster 3-saddle |
| Tailpiece | x |
| Scale Length | 650mm (25 9/16") |
| Nutwidth | 43mm (1 11/16") |
| Weight | 3,2kg |
| Tuners | Kluson Style |
| Pickups | Fender |
| Travels in | Original Hardshell Case |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarantee |