Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Gibson Les Paul traditional Honeyburst 2015
Estimated price for orientation: 1 150 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Gibson EAN: 0711106027449
Gibson Les Paul traditional Honeyburst 2015 Gibson Les Paul traditional Honeyburst from 2015. This instrument has been hand-wired, has no weight relief and the thick and wide neck which makes it a joy to play. In near mint condition with original hardshell case.2015 Spec list:Gibson G FORCE™ Tuning System: Faster, more accurate, additional tunings Zero Fret Adjustable Nut (patent applied for): Added action adjustment Upgraded Tune–o–matic bridge with titanium saddles: Ease of height adjustment and sustain Wider neck and fingerboard: Increased playing area with same string spacing Comprehensive wood selection and grading: Rarest and finest materials for best instruments Thicker Rosewood Fingerboard: Increased mass for sustain Pearl Inlays: Better appearance and value Smoother sanded, buffed and oiled fingerboard: Improved playability and feel Comprehensive Point Setup (Lower Frets, Improved Plek, Intonation): Silky smooth action and bending, improved intonation Improved contact output jack: Secure contact and uninterrupted signal More robust cables: Stronger signal strength Removable Pickguard: Choice with no holes in body Les Paul 100th birthday signature: Honoring a genius with a facsimile of his actual signature taken from a pickguard autographed by Les. Les Paul Hologram: Authenticity and tribute New & Improved Hardshell Case: Improved protection (up to 15 foot drop), sleek, ergonomic, made in USAModel Features:Model Les Paul Body Mahogany Top Flamed Maple Weight 4.5kg Finish Honeyburst Neck Mahogany Neck Profile C Fretboard Rosewood Fretboard Radius 12" Bridge tune-o-matic Tailpiece Stopbar Scale Length 628mm (24 3/4") Nutwidth 44mm (1 3/4") Tuners Gibson G FORCE™ Tuning System Pickups 1959 Tribute Humbuckers Travels in Original Hardshell Case Remarks Used guitar with 1 year guarantee
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Gibson |
| EAN: | 0711106027449 |
Gibson Les Paul traditional Honeyburst 2015 Gibson Les Paul traditional Honeyburst from 2015. This instrument has been hand-wired, has no weight relief and the thick and wide neck which makes it a joy to play. In near mint condition with original hardshell case.2015 Spec list:Gibson G FORCE™ Tuning System: Faster, more accurate, additional tunings Zero Fret Adjustable Nut (patent applied for): Added action adjustment Upgraded Tune–o–matic bridge with titanium saddles: Ease of height adjustment and sustain Wider neck and fingerboard: Increased playing area with same string spacing Comprehensive wood selection and grading: Rarest and finest materials for best instruments Thicker Rosewood Fingerboard: Increased mass for sustain Pearl Inlays: Better appearance and value Smoother sanded, buffed and oiled fingerboard: Improved playability and feel Comprehensive Point Setup (Lower Frets, Improved Plek, Intonation): Silky smooth action and bending, improved intonation Improved contact output jack: Secure contact and uninterrupted signal More robust cables: Stronger signal strength Removable Pickguard: Choice with no holes in body Les Paul 100th birthday signature: Honoring a genius with a facsimile of his actual signature taken from a pickguard autographed by Les. Les Paul Hologram: Authenticity and tribute New & Improved Hardshell Case: Improved protection (up to 15 foot drop), sleek, ergonomic, made in USAModel Features:
| Model | Les Paul |
| Body | Mahogany |
| Top | Flamed Maple |
| Weight | 4.5kg |
| Finish | Honeyburst |
| Neck | Mahogany |
| Neck Profile | C |
| Fretboard | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" |
| Bridge | tune-o-matic |
| Tailpiece | Stopbar |
| Scale Length | 628mm (24 3/4") |
| Nutwidth | 44mm (1 3/4") |
| Tuners | Gibson G FORCE™ Tuning System |
| Pickups | 1959 Tribute Humbuckers |
| Travels in | Original Hardshell Case |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarantee |