Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender Classic 60s Stratocaster RW 3TSB
Estimated price for orientation: 809 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender® EAN: 0885978307746
Fender Classic 60s Stratocaster RW 3TSB Niemand hat damit gerechnet, dass Musiker einmal die zeitgenössische Musik gnadenlos verändern, verbrennen und wieder neu zum Leben erwecken würden. Aber es ist in den Sechzigern passiert. Rockmusik wurde zur Kunstform und die Stratocaster zum Symbol einer starken, kreativen Gegenkultur. Die '60er Stratocaster mit Palisander-Griffbrett, mehrlagigem Pickguard und Vintage Hardware verkörpert dieses fantastische, bahnbrechende Kapitel der Musik- und der Fender-Geschichte.SPECSGeneralModel Name: Classic Series '60s Stratocaster®, Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst Model Number: 0131000300 Series: Classic Color: 3-Color Sunburst
BodyBody Shape: Stratocaster® Body Material: Alder Body Finish: Polyester
NeckNeck Material: Maple Neck Shape: "C" Shape Scale Length: 25.5" (648 mm) Fingerboard Radius: 7.25" (184.1 mm) Number of Frets: 21 Fret Size: Vintage-Style String Nut: Synthetic Bone Nut Width: 1.650" (42 mm) Neck Plate: 4-Bolt Vintage-Style Neck Finish: Gloss Urethane Fingerboard: Rosewood Position Inlays: Pearloid Dot
ElectronicsBridge Pickup: Vintage-Style Single-Coil Strat Middle Pickup: Vintage-Style Single-Coil Strat Neck Pickup: Vintage-Style Single-Coil Strat Controls: Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Middle Pickup) Pickup Switching: 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup Pickup Configuration: SSS
HardwareBridge: 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo Tuning Machines: Vintage-Style Orientation: Right-Hand Pickguard: 3-Ply Mint Green Control Knobs: Aged White Plastic
MiscellaneousStrings: Fender® USA 250R, NPS, (.010-.046 Gauges) Unique Features: Aged Knobs and Switch Tip, Vintage Styling, Synthetic Bone Nut Included Accessories: Deluxe Gig Bag
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
| EAN: | 0885978307746 |
Fender Classic 60s Stratocaster RW 3TSB Niemand hat damit gerechnet, dass Musiker einmal die zeitgenössische Musik gnadenlos verändern, verbrennen und wieder neu zum Leben erwecken würden. Aber es ist in den Sechzigern passiert. Rockmusik wurde zur Kunstform und die Stratocaster zum Symbol einer starken, kreativen Gegenkultur. Die '60er Stratocaster mit Palisander-Griffbrett, mehrlagigem Pickguard und Vintage Hardware verkörpert dieses fantastische, bahnbrechende Kapitel der Musik- und der Fender-Geschichte.SPECSGeneral
Body
Neck
Electronics
Hardware
Miscellaneous
| Model Name: | Classic Series '60s Stratocaster®, Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst |
| Model Number: | 0131000300 |
| Series: | Classic |
| Color: | 3-Color Sunburst |
Body
| Body Shape: | Stratocaster® |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Polyester |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Shape: | "C" Shape |
| Scale Length: | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of Frets: | 21 |
| Fret Size: | Vintage-Style |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.650" (42 mm) |
| Neck Plate: | 4-Bolt Vintage-Style |
| Neck Finish: | Gloss Urethane |
| Fingerboard: | Rosewood |
| Position Inlays: | Pearloid Dot |
Electronics
| Bridge Pickup: | Vintage-Style Single-Coil Strat |
| Middle Pickup: | Vintage-Style Single-Coil Strat |
| Neck Pickup: | Vintage-Style Single-Coil Strat |
| Controls: | Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Middle Pickup) |
| Pickup Switching: | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
| Pickup Configuration: | SSS |
Hardware
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Tuning Machines: | Vintage-Style |
| Orientation: | Right-Hand |
| Pickguard: | 3-Ply Mint Green |
| Control Knobs: | Aged White Plastic |
Miscellaneous
| Strings: | Fender® USA 250R, NPS, (.010-.046 Gauges) |
| Unique Features: | Aged Knobs and Switch Tip, Vintage Styling, Synthetic Bone Nut |
| Included Accessories: | Deluxe Gig Bag |