Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender american vintage 65 stratocaster 3-color sunburst lefty 2012
Estimated price for orientation: 1 450 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender®
Fender American Vintage 65 Stratocaster 3-Color Sunburst LEFTY 2012 The American Vintage series introduces an all-new lineup of original-era model year guitars that bring Fender history and heritage to authentic and exciting new life. With key features and pivotal design elements spanning the mid-1950s to the mid-1960s, new American Vintage series instruments delve deep into Fender's roots—expertly preserving an innovative U.S. guitar-making legacy and vividly demonstrating like never before that Fender not only knows where it's going, but also remembers where it came from. In 1965, the thick C shaped maple neck were used on stratocasters after a long while, this time equiped with a round laminated rosewood fingerboard and large pearl dot inlays. The guitar has all these classic features and also the three ply white pickguard, time correct pickups, enamel covered pickup wire, lightweight alder body in three tone sunburst finish. The guitar has some playwear thus is in excellent condition, but the guitar has been treated well and has a good playability and vintage sound! Comes with its original hardcase and case candy.Model Features:Body Shape Stratocaster left Handed Body Alder Top Materiaal x Finish Sunburst, Three Tone Neck Maple Neck Shape C Fretboard rosewood fretboard Radius 7.25" Bridge Stratocaster Tailpiece x Scale Length 648mm (25 1/2") Nutwidth 43 mm (1 11/16") Weight 3.45 Tuners x Pickups Vintage Style Travels in Hardcase Remarks Used guitar with 1 year guarante
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
Fender American Vintage 65 Stratocaster 3-Color Sunburst LEFTY 2012 The American Vintage series introduces an all-new lineup of original-era model year guitars that bring Fender history and heritage to authentic and exciting new life. With key features and pivotal design elements spanning the mid-1950s to the mid-1960s, new American Vintage series instruments delve deep into Fender's roots—expertly preserving an innovative U.S. guitar-making legacy and vividly demonstrating like never before that Fender not only knows where it's going, but also remembers where it came from. In 1965, the thick C shaped maple neck were used on stratocasters after a long while, this time equiped with a round laminated rosewood fingerboard and large pearl dot inlays. The guitar has all these classic features and also the three ply white pickguard, time correct pickups, enamel covered pickup wire, lightweight alder body in three tone sunburst finish. The guitar has some playwear thus is in excellent condition, but the guitar has been treated well and has a good playability and vintage sound! Comes with its original hardcase and case candy.Model Features:
| Body Shape | Stratocaster left Handed |
| Body | Alder |
| Top Materiaal | x |
| Finish | Sunburst, Three Tone |
| Neck | Maple |
| Neck Shape | C |
| Fretboard | rosewood |
| fretboard Radius | 7.25" |
| Bridge | Stratocaster |
| Tailpiece | x |
| Scale Length | 648mm (25 1/2") |
| Nutwidth | 43 mm (1 11/16") |
| Weight | 3.45 |
| Tuners | x |
| Pickups | Vintage Style |
| Travels in | Hardcase |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarante |