Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender American Elite Stratocaster 3-color Sunburst Lefty MN
Estimated price for orientation: 1 929 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender® EAN: 0885978667185
Fender American Elite Stratocaster 3-color Sunburst Lefty MN Externally the American Elite Stratocaster Left-Handed has Fender’s timeless style, but under the hood it’s an entirely new breed of guitar designed for 21st-century players who constantly push the envelope. With over a dozen new innovations, each guitar is a true performer with eye-catching style, exceptional feel and versatile sound from the very first moment you plug it in and play.Model Features:Body Shape Stratocaster Body Alder Top x Finish 3-Color Sunburst Neck Maple Neck Shape Compound Back Shape, Modern C to D Fretboard Maple Fretboard Radius 9,5"-14" compound Weight 3,6kg Bridge 2-point Tremolo Tailpiece x Scale Length 648 mm (25,5") Nutwidth 43mm (1.693") Tuners Locking Pickups 4th Generation Noiseless Travels in Hardshell Case Remarks Limited lifetime Fender Guarantee
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
| EAN: | 0885978667185 |
Fender American Elite Stratocaster 3-color Sunburst Lefty MN Externally the American Elite Stratocaster Left-Handed has Fender’s timeless style, but under the hood it’s an entirely new breed of guitar designed for 21st-century players who constantly push the envelope. With over a dozen new innovations, each guitar is a true performer with eye-catching style, exceptional feel and versatile sound from the very first moment you plug it in and play.Model Features:
| Body Shape | Stratocaster |
| Body | Alder |
| Top | x |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Neck | Maple |
| Neck Shape | Compound Back Shape, Modern C to D |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Radius | 9,5"-14" compound |
| Weight | 3,6kg |
| Bridge | 2-point Tremolo |
| Tailpiece | x |
| Scale Length | 648 mm (25,5") |
| Nutwidth | 43mm (1.693") |
| Tuners | Locking |
| Pickups | 4th Generation Noiseless |
| Travels in | Hardshell Case |
| Remarks | Limited lifetime Fender Guarantee |