Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender the Edge Strat Black MN
Estimated price for orientation: 1 619 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender® EAN: 0885978636907
Fender the Edge Strat Black MN Enthralling millions worldwide with his acclaimed textural guitar work—as well as his knack for writing catchy riffs and hooks—U2 guitarist, The Edge, relies on his trusty Strat® guitar to sculpt his unique sound. Designed in close collaboration with Fender®, The Edge Strat is his new constant companion, replacing his favored vintage Fender instruments onstage in arenas around the world.An innovatively supercharged instrument, the Edge Strat is engineered for top-notch performance with versatile tone and effortless playing feel. A pair of special Custom Shop Fat 50s single-coil pickups with flat pole pieces for personalized string response sits in the neck and middle positions, cranking out versatile tone with enhanced bass response. A powerful DiMarzio® FS-1™ pickup inhabits the bridge position for added tonal balance, smoothing out the guitar’s response and boosting the output for arena-sized sound with clear articulation. The strong and stable upgraded quartersawn maple neck generates a slightly brighter tone while the sleek contoured neck heel and comfortable 9.5” fingerboard are ideal for most playing styles, supporting low end chords and riffing along with chiming upper-register chords and leads with ease. Enjoy increased sustain from the modern two-point synchronized tremolo bridge with pop-in arm and fully adjustable block saddles for pinpoint intonation accuracy.An elegant guitar for a refined player, this guitar combines the classic curves, appointments and effortless playability of classic Strat guitars with modern enhancements and materials to create a player’s dream instrument—a flexible music machine with timeless Fender style and authentic sound. Don’t delay, add The Edge Strat to your sonic toolbox. Includes a special black and gray tweed hardshell case.SPECSGeneralModel Name: The Edge Strat®, Maple Fingerboard, Black Model Number: 0112702706 Series: Artist Color: Black
BodyBody Shape: Stratocaster® Body Material: Alder Body Finish: Gloss Polyurethane
NeckNeck Material: 1-Piece Quartersawn Maple Neck Shape: Modern "C" Scale Length: 25.5" (648 mm) Fingerboard Radius: 9.5" (241 mm) Number of Frets: 21 Fret Size: Medium Jumbo String Nut: Synthetic Bone Nut Width: 1.685" (42.8 mm) Truss Rod Nut: 3/16" Hex Adjustment Headstock: Large '70s Style Neck Plate: 4-Bolt Asymmetrical Neck Finish: Satin Urethane Finish on Back, Gloss Urethane Finish on Front Fingerboard: 1-Piece Quartersawn Maple Position Inlays: Black Dot
ElectronicsBridge Pickup: DiMarzio® FS-1™ Middle Pickup: Custom Stagger Fat 50’s Neck Pickup: Custom Stagger Fat 50’s Controls: Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Bridge/Middle Pickup) Pickup Switching: 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup Pickup Configuration: SSS
HardwareBridge: 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm Tuning Machines: Deluxe Cast/Sealed Locking (all short posts) Orientation: Right-Hand Pickguard: 3-Ply Mint Green Control Knobs: Aged White Plastic
MiscellaneousStrings: Fender® USA, NPS, (.009-.042 Gauges)
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
| EAN: | 0885978636907 |
Fender the Edge Strat Black MN Enthralling millions worldwide with his acclaimed textural guitar work—as well as his knack for writing catchy riffs and hooks—U2 guitarist, The Edge, relies on his trusty Strat® guitar to sculpt his unique sound. Designed in close collaboration with Fender®, The Edge Strat is his new constant companion, replacing his favored vintage Fender instruments onstage in arenas around the world.An innovatively supercharged instrument, the Edge Strat is engineered for top-notch performance with versatile tone and effortless playing feel. A pair of special Custom Shop Fat 50s single-coil pickups with flat pole pieces for personalized string response sits in the neck and middle positions, cranking out versatile tone with enhanced bass response. A powerful DiMarzio® FS-1™ pickup inhabits the bridge position for added tonal balance, smoothing out the guitar’s response and boosting the output for arena-sized sound with clear articulation. The strong and stable upgraded quartersawn maple neck generates a slightly brighter tone while the sleek contoured neck heel and comfortable 9.5” fingerboard are ideal for most playing styles, supporting low end chords and riffing along with chiming upper-register chords and leads with ease. Enjoy increased sustain from the modern two-point synchronized tremolo bridge with pop-in arm and fully adjustable block saddles for pinpoint intonation accuracy.An elegant guitar for a refined player, this guitar combines the classic curves, appointments and effortless playability of classic Strat guitars with modern enhancements and materials to create a player’s dream instrument—a flexible music machine with timeless Fender style and authentic sound. Don’t delay, add The Edge Strat to your sonic toolbox. Includes a special black and gray tweed hardshell case.SPECSGeneral
Body
Neck
Electronics
Hardware
Miscellaneous
| Model Name: | The Edge Strat®, Maple Fingerboard, Black |
| Model Number: | 0112702706 |
| Series: | Artist |
| Color: | Black |
Body
| Body Shape: | Stratocaster® |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Gloss Polyurethane |
Neck
| Neck Material: | 1-Piece Quartersawn Maple |
| Neck Shape: | Modern "C" |
| Scale Length: | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets: | 21 |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.685" (42.8 mm) |
| Truss Rod Nut: | 3/16" Hex Adjustment |
| Headstock: | Large '70s Style |
| Neck Plate: | 4-Bolt Asymmetrical |
| Neck Finish: | Satin Urethane Finish on Back, Gloss Urethane Finish on Front |
| Fingerboard: | 1-Piece Quartersawn Maple |
| Position Inlays: | Black Dot |
Electronics
| Bridge Pickup: | DiMarzio® FS-1™ |
| Middle Pickup: | Custom Stagger Fat 50’s |
| Neck Pickup: | Custom Stagger Fat 50’s |
| Controls: | Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Bridge/Middle Pickup) |
| Pickup Switching: | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
| Pickup Configuration: | SSS |
Hardware
| Bridge: | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm |
| Tuning Machines: | Deluxe Cast/Sealed Locking (all short posts) |
| Orientation: | Right-Hand |
| Pickguard: | 3-Ply Mint Green |
| Control Knobs: | Aged White Plastic |
Miscellaneous
| Strings: | Fender® USA, NPS, (.009-.042 Gauges) |