Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender Stratocaster American Standard 1992-93 Sunburst
Estimated price for orientation: 899 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender®
Fender Stratocaster American Standard 1992-93 Sunburst Fender American Standard Stratocaster from 1992-1993. It features an two piece alder body, wearing a 3 tone sunburst, 3 ply pickguard and the two point die cast bridge style. It has a smooth maple neck with a rosewood fretboard. This early 90´s guitar is in an exceptional clean condition with only light playwear. Doesn’t come with a case or gigbagSerial: N270003Model Features:Body Shape Stratocaster Body Material Elzen Top material x Finish Sunburst Neck material Maple Neck Shape C Fretboard Material Rosewood Fretboard Radius 9,5" Bridge two point Tailpiece x Scale Length 648 mm (25,5") Nutwidth 43 mm Weight 3.75kg Tuners Original Pickups Original Travels x Remarks Used guitar with 1 year guarantee
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
Fender Stratocaster American Standard 1992-93 Sunburst Fender American Standard Stratocaster from 1992-1993. It features an two piece alder body, wearing a 3 tone sunburst, 3 ply pickguard and the two point die cast bridge style. It has a smooth maple neck with a rosewood fretboard. This early 90´s guitar is in an exceptional clean condition with only light playwear. Doesn’t come with a case or gigbagSerial: N270003Model Features:
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Elzen |
| Top material | x |
| Finish | Sunburst |
| Neck material | Maple |
| Neck Shape | C |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9,5" |
| Bridge | two point |
| Tailpiece | x |
| Scale Length | 648 mm (25,5") |
| Nutwidth | 43 mm |
| Weight | 3.75kg |
| Tuners | Original |
| Pickups | Original |
| Travels | x |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarantee |