Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender Stratocaster Am Std Black 2014
Estimated price for orientation: 950 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender®
Fender Stratocaster Am Std Black 2014 American Standard stratocaster in black made in 2014. Ever great, these Strats never dissapoint and are very well suited for a wide array of different playing styles and music genres. This Strat has the black finish on an alder body loaded with a 3-ply white pickguard loaded with 3 single coil pickups, standard strat controls and vintage style tremolo. The comfortable maple neck holds a maple fretboard with black dot inlays, 9,5 inch radius and Fender tuners. Condition is near mint with some very slight traces of use. Includes original hardshell case.Model Features:Body Shape Stratocaster Body Alder Top x Finish Black Neck Maple Neck Shape C Fretboard Maple Fretboard Radius 9,5" Bridge Vintage Style tremolo Tailpiece x Scale Length 648mm (25 1/2") Nutwidth 43mm (1 11/16") Weight 3.4kg Tuners Fender Pickup Fender Single Coils Travels in Original Hardshell Case Remarks Used guitar with 1 year guarantee
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
Fender Stratocaster Am Std Black 2014 American Standard stratocaster in black made in 2014. Ever great, these Strats never dissapoint and are very well suited for a wide array of different playing styles and music genres. This Strat has the black finish on an alder body loaded with a 3-ply white pickguard loaded with 3 single coil pickups, standard strat controls and vintage style tremolo. The comfortable maple neck holds a maple fretboard with black dot inlays, 9,5 inch radius and Fender tuners. Condition is near mint with some very slight traces of use. Includes original hardshell case.Model Features:
| Body Shape | Stratocaster |
| Body | Alder |
| Top | x |
| Finish | Black |
| Neck | Maple |
| Neck Shape | C |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Radius | 9,5" |
| Bridge | Vintage Style tremolo |
| Tailpiece | x |
| Scale Length | 648mm (25 1/2") |
| Nutwidth | 43mm (1 11/16") |
| Weight | 3.4kg |
| Tuners | Fender |
| Pickup | Fender Single Coils |
| Travels in | Original Hardshell Case |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarantee |