Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender Vintage Series 64 Telecaster 3-tone Sunburst Lefty 2012
Estimated price for orientation: 1 490 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender®
Fender Vintage Series 64 Telecaster 3-tone Sunburst Lefty 2012 A lefty Vintage Series '64 Telecaster in 3-tone sunburst made in 2012. Features an Alder body, Comfortable mid-60s “C”-shaped neck profile, Round-laminated rosewood fingerboard with larger pearl dot inlays, specially voiced pickups including staggered bridge-pickup pole magnets, three-ply white pickguard with eight holes, “Top hat” switch tip, flat-top knurled chrome control knobs and a string-through-body bridge with three threaded steel “barrel” saddles. In near mint condition with hardly any playwear. Includes original hardshell case.Model Features:Body Shape Telecaster Body Alder Top x Finish 3-tone Sunburst Neck Maple Neck Shape Mid 60s C Fretboard Rosewood Fretboard radius 7,25" Bridge 3-saddle Tailpiece x Scale Length 648mm (25 1/2") Nutwidth 43mm (1 11/16") Weight 3.6kg Tuners Deluxe Sealed Pickups '64 Telecaster Single Coils Travels in Original Hardshell Case Remarks Used guitar with 1 year guarantee
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
Fender Vintage Series 64 Telecaster 3-tone Sunburst Lefty 2012 A lefty Vintage Series '64 Telecaster in 3-tone sunburst made in 2012. Features an Alder body, Comfortable mid-60s “C”-shaped neck profile, Round-laminated rosewood fingerboard with larger pearl dot inlays, specially voiced pickups including staggered bridge-pickup pole magnets, three-ply white pickguard with eight holes, “Top hat” switch tip, flat-top knurled chrome control knobs and a string-through-body bridge with three threaded steel “barrel” saddles. In near mint condition with hardly any playwear. Includes original hardshell case.Model Features:
| Body Shape | Telecaster |
| Body | Alder |
| Top | x |
| Finish | 3-tone Sunburst |
| Neck | Maple |
| Neck Shape | Mid 60s C |
| Fretboard | Rosewood |
| Fretboard radius | 7,25" |
| Bridge | 3-saddle |
| Tailpiece | x |
| Scale Length | 648mm (25 1/2") |
| Nutwidth | 43mm (1 11/16") |
| Weight | 3.6kg |
| Tuners | Deluxe Sealed |
| Pickups | '64 Telecaster Single Coils |
| Travels in | Original Hardshell Case |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarantee |