Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender American Special Telecaster MN VB
Estimated price for orientation: 1 069 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender® EAN: 0741459814359
Fender American Special Telecaster MN VB Mit der American Special Series Telecaster kommt die Fender US-Qualität in Deine Hände: Ahorn-Hals und -Griffbrett mit 9,5"-Radius und 22 Jumbo-Bünden Custom Shop Texas Special Tele Pickups für den Texas Power Sound String-Through Bridge mit 3 Sattelblöcken aus Messing im Vintage Style SPECSGeneralModel Name: American Special Telecaster®, Maple Fingerboard, Vintage Blonde Model Number: 0115802307 Series: American Special Color: Vintage Blonde
BodyBody Shape: Telecaster® Body Material: Alder Body Finish: Gloss Polyurethane
NeckNeck Material: Maple Neck Shape: Modern "C" Scale Length: 25.5" (648 mm) Fingerboard Radius: 9.5" (241 mm) Number of Frets: 22 Fret Size: Jumbo String Nut: Synthetic Bone Nut Width: 1.685" (42.8 mm) Neck Plate: 4-Bolt Standard Neck Finish: Satin Polyurethane Fingerboard: Maple Position Inlays: Black Blocks on Maple; White Dots on Rosewood
ElectronicsBridge Pickup: Texas Special™ Single-Coil Tele Neck Pickup: Texas Special™ Single-Coil Tele Controls: Master Volume, Master Tone Pickup Switching: 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup Pickup Configuration: SS Special Electronics: Greasebucket™ Tone Circuit (Rolls off Highs Without Adding Bass)
HardwareBridge: 3-Saddle American Vintage Strings-Through-Body Tele with Brass Saddles Tuning Machines: Fender Standard Cast/Sealed Orientation: Right-Hand Pickguard: 3-Ply Black Control Knobs: Knurled Dome
MiscellaneousStrings: Fender® USA 250L, NPS (.009-.042 Gauges) Unique Features: “Barrel” Switch Tip, Single "T"-Roller String Tree, ‘70s Style Decal Included Accessories: Deluxe Gig Bag, Polishing Cloth
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
| EAN: | 0741459814359 |
Fender American Special Telecaster MN VB Mit der American Special Series Telecaster kommt die Fender US-Qualität in Deine Hände: Ahorn-Hals und -Griffbrett mit 9,5"-Radius und 22 Jumbo-Bünden Custom Shop Texas Special Tele Pickups für den Texas Power Sound String-Through Bridge mit 3 Sattelblöcken aus Messing im Vintage Style SPECSGeneral
Body
Neck
Electronics
Hardware
Miscellaneous
| Model Name: | American Special Telecaster®, Maple Fingerboard, Vintage Blonde |
| Model Number: | 0115802307 |
| Series: | American Special |
| Color: | Vintage Blonde |
Body
| Body Shape: | Telecaster® |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Gloss Polyurethane |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Shape: | Modern "C" |
| Scale Length: | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets: | 22 |
| Fret Size: | Jumbo |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.685" (42.8 mm) |
| Neck Plate: | 4-Bolt Standard |
| Neck Finish: | Satin Polyurethane |
| Fingerboard: | Maple |
| Position Inlays: | Black Blocks on Maple; White Dots on Rosewood |
Electronics
| Bridge Pickup: | Texas Special™ Single-Coil Tele |
| Neck Pickup: | Texas Special™ Single-Coil Tele |
| Controls: | Master Volume, Master Tone |
| Pickup Switching: | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Pickup Configuration: | SS |
| Special Electronics: | Greasebucket™ Tone Circuit (Rolls off Highs Without Adding Bass) |
Hardware
| Bridge: | 3-Saddle American Vintage Strings-Through-Body Tele with Brass Saddles |
| Tuning Machines: | Fender Standard Cast/Sealed |
| Orientation: | Right-Hand |
| Pickguard: | 3-Ply Black |
| Control Knobs: | Knurled Dome |
Miscellaneous
| Strings: | Fender® USA 250L, NPS (.009-.042 Gauges) |
| Unique Features: | “Barrel” Switch Tip, Single "T"-Roller String Tree, ‘70s Style Decal |
| Included Accessories: | Deluxe Gig Bag, Polishing Cloth |