Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender American Special Stratocaster Sonic Blue RW
Estimated price for orientation: 1 055 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender® EAN: 0885978654932
Fender American Special Stratocaster Sonic Blue RW Mit der American Special Series Telecaster kommt die Fender US-Qualität in Deine Hände: Ahorn-Hals und -Griffbrett mit 9,5"-Radius und 22 Jumbo-Bünden Custom Shop Texas Special Tele Pickups für den Texas Power Sound Vintage Style synchronized TremoloSPECSGeneralModel Name: American Special Stratocaster®, Rosewood Fingerboard, Sonic Blue Model Number: 0115600372 Series: American Special Color: Sonic Blue
BodyBody Shape: Stratocaster® Body Material: Alder Body Finish: Gloss Polyurethane
NeckNeck Material: Maple Neck Shape: Modern "C" Scale Length: 25.5" (648 mm) Fingerboard Radius: 9.5" (241 mm) Number of Frets: 22 Fret Size: Jumbo String Nut: Synthetic Bone Nut Width: 1.685" (42.8 mm) Headstock: Large '70s Style Neck Plate: 4-Bolt Standard Neck Finish: Satin Polyurethane Fingerboard: Rosewood Position Inlays: Black Dots on Maple; White Dots on Rosewood
ElectronicsBridge Pickup: Texas Special™ Single-Coil Strat Middle Pickup: Texas Special™ Single-Coil Strat Neck Pickup: Texas Special™ Single-Coil Strat Controls: Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup) Greasebucket™ Tone Circuit, (Rolls Off Highs without Adding Bass) Tone 2. (Bridge Pickup), Greasebucket™ Tone Circuit Pickup Switching: 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup Pickup Configuration: SSS
HardwareBridge: 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo Tuning Machines: Fender Standard Cast/Sealed Orientation: Right-Hand Pickguard: 3-Ply Mint Green Control Knobs: Parchment Plastic
MiscellaneousStrings: Fender® USA, NPS, (.009-.042 Gauges) Unique Features: Large ‘70s Style Decal, Dual "T"-Roller String Trees Included Accessories: Polishing Cloth
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
| EAN: | 0885978654932 |
Fender American Special Stratocaster Sonic Blue RW Mit der American Special Series Telecaster kommt die Fender US-Qualität in Deine Hände: Ahorn-Hals und -Griffbrett mit 9,5"-Radius und 22 Jumbo-Bünden Custom Shop Texas Special Tele Pickups für den Texas Power Sound Vintage Style synchronized TremoloSPECSGeneral
Body
Neck
Electronics
Hardware
Miscellaneous
| Model Name: | American Special Stratocaster®, Rosewood Fingerboard, Sonic Blue |
| Model Number: | 0115600372 |
| Series: | American Special |
| Color: | Sonic Blue |
Body
| Body Shape: | Stratocaster® |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Gloss Polyurethane |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Shape: | Modern "C" |
| Scale Length: | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets: | 22 |
| Fret Size: | Jumbo |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.685" (42.8 mm) |
| Headstock: | Large '70s Style |
| Neck Plate: | 4-Bolt Standard |
| Neck Finish: | Satin Polyurethane |
| Fingerboard: | Rosewood |
| Position Inlays: | Black Dots on Maple; White Dots on Rosewood |
Electronics
| Bridge Pickup: | Texas Special™ Single-Coil Strat |
| Middle Pickup: | Texas Special™ Single-Coil Strat |
| Neck Pickup: | Texas Special™ Single-Coil Strat |
| Controls: | Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup) Greasebucket™ Tone Circuit, (Rolls Off Highs without Adding Bass) Tone 2. (Bridge Pickup), Greasebucket™ Tone Circuit |
| Pickup Switching: | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
| Pickup Configuration: | SSS |
Hardware
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Tuning Machines: | Fender Standard Cast/Sealed |
| Orientation: | Right-Hand |
| Pickguard: | 3-Ply Mint Green |
| Control Knobs: | Parchment Plastic |
Miscellaneous
| Strings: | Fender® USA, NPS, (.009-.042 Gauges) |
| Unique Features: | Large ‘70s Style Decal, Dual "T"-Roller String Trees |
| Included Accessories: | Polishing Cloth |