Back to the main page Back to category Electric Guitar
musical instrument details
Fender® Fender Classic 50s Stratocaster MN Surf Green
Estimated price for orientation: 779 $
Category: Electric Guitar
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Fender® EAN: 0717669018528
Fender Classic 50s Stratocaster MN Surf Green Die Classic Series 50s Stratocaster verkörpert die Vibrations der Fünfziger. Schon die Farben - Surf Green, Daphne Blue und Fiesta Red - laden ein in die Zeit der Diners und Autos mit Heckflossen.Diese Gitarre hat ein Ahorn-Griffbrett und einen getönten Hals, ein einlagiges weißes Schlagbrett und Plastik-Teile mit leichtem Aging, korrekt retro. Dazu kommen 3 Single Coil Pickups mit Alnico Magneten, die den unverwechselbaren 50s Stratocaster Sound liefern.SPECSGeneralModel Name: Classic Series '50s Stratocaster®, Maple Fingerboard, Surf Green Model Number: 0131002357 Series: Classic Color: Surf Green
BodyBody Shape: Stratocaster® Body Material: Alder Body Finish: Polyester
NeckNeck Material: Maple Neck Shape: Soft "V" Scale Length: 25.5" (648 mm) Fingerboard Radius: 7.25" (184.1 mm) Number of Frets: 21 Fret Size: Vintage-Style String Nut: Synthetic Bone Nut Width: 1.650" (42 mm) Neck Plate: 4-Bolt Vintage-Style Neck Finish: Gloss Urethane Fingerboard: Maple Position Inlays: Black Dot
ElectronicsBridge Pickup: Vintage-Style Single-Coil Strat Middle Pickup: Vintage-Style Single-Coil Strat Neck Pickup: Vintage-Style Single-Coil Strat Controls: Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Middle Pickup) Pickup Switching: 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup Pickup Configuration: SSS
HardwareBridge: 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo Tuning Machines: Vintage-Style Orientation: Right-Hand Pickguard: 1-Ply White Control Knobs: Aged White Plastic
MiscellaneousStrings: Fender® USA 250R, NPS, (.010-.046 Gauges) Unique Features: Aged Knobs and Switch Tip, Vintage Styling, Synthetic Bone Nut Included Accessories: Deluxe Gig Bag
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Fender® |
| EAN: | 0717669018528 |
Fender Classic 50s Stratocaster MN Surf Green Die Classic Series 50s Stratocaster verkörpert die Vibrations der Fünfziger. Schon die Farben - Surf Green, Daphne Blue und Fiesta Red - laden ein in die Zeit der Diners und Autos mit Heckflossen.Diese Gitarre hat ein Ahorn-Griffbrett und einen getönten Hals, ein einlagiges weißes Schlagbrett und Plastik-Teile mit leichtem Aging, korrekt retro. Dazu kommen 3 Single Coil Pickups mit Alnico Magneten, die den unverwechselbaren 50s Stratocaster Sound liefern.SPECSGeneral
Body
Neck
Electronics
Hardware
Miscellaneous
| Model Name: | Classic Series '50s Stratocaster®, Maple Fingerboard, Surf Green |
| Model Number: | 0131002357 |
| Series: | Classic |
| Color: | Surf Green |
Body
| Body Shape: | Stratocaster® |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Polyester |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Shape: | Soft "V" |
| Scale Length: | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of Frets: | 21 |
| Fret Size: | Vintage-Style |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.650" (42 mm) |
| Neck Plate: | 4-Bolt Vintage-Style |
| Neck Finish: | Gloss Urethane |
| Fingerboard: | Maple |
| Position Inlays: | Black Dot |
Electronics
| Bridge Pickup: | Vintage-Style Single-Coil Strat |
| Middle Pickup: | Vintage-Style Single-Coil Strat |
| Neck Pickup: | Vintage-Style Single-Coil Strat |
| Controls: | Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Middle Pickup) |
| Pickup Switching: | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
| Pickup Configuration: | SSS |
Hardware
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Tuning Machines: | Vintage-Style |
| Orientation: | Right-Hand |
| Pickguard: | 1-Ply White |
| Control Knobs: | Aged White Plastic |
Miscellaneous
| Strings: | Fender® USA 250R, NPS, (.010-.046 Gauges) |
| Unique Features: | Aged Knobs and Switch Tip, Vintage Styling, Synthetic Bone Nut |
| Included Accessories: | Deluxe Gig Bag |