Back to the main page Back to category Electric Guitars
musical instrument details
Duesenberg Fullerton Elite Black
Estimated price for orientation: 2 992 $
Category: Electric Guitars
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Duesenberg MPN: Does not apply UPC: Does not apply
Elegance and high aesthetics in design as well as in sound - that is the idea behind the design of the Elite series. The result is something out of this world. The body is a lot thinner than that of a normal Fullerton C.C. High class vintage-pearloid - made of genuine celluloid - used as pickguard and headstock material underline the exclusive look. Other eye-catchers are the new "Doozy Wings" fingerboard inlays and the Radiator Tremolo which is reminiscent of an old-style radiator grill. The fantastic sound is delivered by a D-Tron humbucker at the bridge and PH-90 Single Twin in neck position. The PH-90 sounds like a P-90 single-coil pickup, but without any hum. Neck Type: traditionally glued in Wood: 1-piece maple Width: 42,5 mm / 1.67" (nut), 52 mm / 2.05" (12th fret) Thickness: 21 mm / 0.8" (1st fret), 24 mm / 0.95" (12th fret) Shape: D Fingerboard: indian rosewood Radius: 30,5 mm / 12" Inlays: Doozy Wings Frets: 22 jumbo 2,8 x 1,0 mm Scale length: 650 mm / 25.6" Trussrod: steel dual-action Headstock: black & pearloid fan
Body Type: semi-acoustic with sustain block, bent sides, f-hole Top: laminated spruce Back, sides: laminated maple Size: 51,5 x 41 x 5,8 cm / 20.27" x 16" x 2.28" Binding: cream, 5-layer purfling Pickguard: vintage pearloid Finish: PUR lacquer
Hardware Tuners: Duesenberg Z-Tuners, "Art Diego" buttons Bridge: Duesenberg steel saddle bridge Tremolo: Duesenberg Radiator Tremolo Strap pins: Kluson Multi-Lock Hardware color: nickel Strings: Duesenberg DSA10 (010-013-017-028-042-050)
Electrics Pickup (neck): Duesenberg PH-90 Single Twin Pickup (middle): - Pickup (bridge): Duesenberg D-Tron Humbucker Wiring: 1 volume, 1 tone, 3-way pickup selector
Accessories Case: Custom Line case (included) Tools: all required allen keys (included)
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Duesenberg |
| MPN: | Does not apply | UPC: | Does not apply |
Elegance and high aesthetics in design as well as in sound - that is the idea behind the design of the Elite series. The result is something out of this world. The body is a lot thinner than that of a normal Fullerton C.C. High class vintage-pearloid - made of genuine celluloid - used as pickguard and headstock material underline the exclusive look. Other eye-catchers are the new "Doozy Wings" fingerboard inlays and the Radiator Tremolo which is reminiscent of an old-style radiator grill. The fantastic sound is delivered by a D-Tron humbucker at the bridge and PH-90 Single Twin in neck position. The PH-90 sounds like a P-90 single-coil pickup, but without any hum. Neck
Body
Hardware
Electrics
Accessories
| Type: | traditionally glued in |
| Wood: | 1-piece maple |
| Width: | 42,5 mm / 1.67" (nut), 52 mm / 2.05" (12th fret) |
| Thickness: | 21 mm / 0.8" (1st fret), 24 mm / 0.95" (12th fret) |
| Shape: | D |
| Fingerboard: | indian rosewood |
| Radius: | 30,5 mm / 12" |
| Inlays: | Doozy Wings |
| Frets: | 22 jumbo 2,8 x 1,0 mm |
| Scale length: | 650 mm / 25.6" |
| Trussrod: | steel dual-action |
| Headstock: | black & pearloid fan |
| Type: | semi-acoustic with sustain block, bent sides, f-hole |
| Top: | laminated spruce |
| Back, sides: | laminated maple |
| Size: | 51,5 x 41 x 5,8 cm / 20.27" x 16" x 2.28" |
| Binding: | cream, 5-layer purfling |
| Pickguard: | vintage pearloid |
| Finish: | PUR lacquer |
| Tuners: | Duesenberg Z-Tuners, "Art Diego" buttons |
| Bridge: | Duesenberg steel saddle bridge |
| Tremolo: | Duesenberg Radiator Tremolo |
| Strap pins: | Kluson Multi-Lock |
| Hardware color: | nickel |
| Strings: | Duesenberg DSA10 (010-013-017-028-042-050) |
| Pickup (neck): | Duesenberg PH-90 Single Twin |
| Pickup (middle): | - |
| Pickup (bridge): | Duesenberg D-Tron Humbucker |
| Wiring: | 1 volume, 1 tone, 3-way pickup selector |
| Case: | Custom Line case (included) |
| Tools: | all required allen keys (included) |