Back to the main page Back to category Electric Guitars
musical instrument details
Don Grosh Retro Classic S Black 2010
Estimated price for orientation: 1 957 $
Category: Electric Guitars
Class:
Description Condition: Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Don Grosh
Don Grosh Retro Classic S Black 2010 Don Grosh Retro Classic S Black made in 2010. Excellent condition with signs of use primarily on the back of the body. The ultimate strat-style instrument with unmatched tone and playability. Every aspect of the Retro Classic is a complete re-design of the traditional "S"-style guitar, from the body dimensions, countours, balance and routing to the neck design, construction and headstock. A truly revolutionary instrument that brings tone, looks, balance and playability to a whole new level. The Retro Classic delivers harmonically rich tones with an ease of playability that is simply unmatched. Featuring master-grade woods, ultra-thin nitro-lacquer finish universal pickup routs, a floating 1088 Gotoh trem, and Grosh pickups. Includes original hardshell case.Direct Purchase Price: 2250,00€Model Features:Body Shape Stratocaster Body Alder Top x Finish Black Neck Maple Neck Shape C Fretboard Maple Fretboard Radius 10" Bridge Gotoh Trem Tailpiece x Scale Length 648mm (25 1/2") Nutwidth 42mm (1 5/8") Weight 3.2kg Tuners Gotoh locking Pickups 60s Fat Don Grosh Single Coils Travels in Original hardshell Case Remarks Used guitar with 1 year guarantee
Description
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intended. This item may be a floor model or store return that has been used. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Don Grosh |
Don Grosh Retro Classic S Black 2010 Don Grosh Retro Classic S Black made in 2010. Excellent condition with signs of use primarily on the back of the body. The ultimate strat-style instrument with unmatched tone and playability. Every aspect of the Retro Classic is a complete re-design of the traditional "S"-style guitar, from the body dimensions, countours, balance and routing to the neck design, construction and headstock. A truly revolutionary instrument that brings tone, looks, balance and playability to a whole new level. The Retro Classic delivers harmonically rich tones with an ease of playability that is simply unmatched. Featuring master-grade woods, ultra-thin nitro-lacquer finish universal pickup routs, a floating 1088 Gotoh trem, and Grosh pickups. Includes original hardshell case.Direct Purchase Price: 2250,00€Model Features:
| Body Shape | Stratocaster |
| Body | Alder |
| Top | x |
| Finish | Black |
| Neck | Maple |
| Neck Shape | C |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Radius | 10" |
| Bridge | Gotoh Trem |
| Tailpiece | x |
| Scale Length | 648mm (25 1/2") |
| Nutwidth | 42mm (1 5/8") |
| Weight | 3.2kg |
| Tuners | Gotoh locking |
| Pickups | 60s Fat Don Grosh Single Coils |
| Travels in | Original hardshell Case |
| Remarks | Used guitar with 1 year guarantee |